Základní škola Frýdek-Místek, Československé armády 570

uvod obrazek

 Soutěž Zebra se za tebe nerozhlédne – krajské kolo

V letošním krajském kole výtvarné a literární soutěže Zebra se za tebe nerozhlédne získala Gabriela Bendová ze 4.A krásné 1. místo! Tato soutěž je součástí preventivního projektu Policie České republiky pro děti 1. stupně, pro zvýšení jejich bezpečí v dopravě a osobního bezpečí.
Gábince blahopřejeme, děkujeme za vzornou reprezentaci Osmičky a držíme palce do celorepublikového kola, které se uskuteční v Liberci.
Mgr. Jana Volná

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

planetarium 5c 01 sm
 

Výtvarná soutěž Správným směrem

Ve středu 10. listopadu 2021 proběhlo na Magistrátu města Frýdku-Místku za účasti primátora Petra Korče a vedoucího Národní proti drogové centrály Jakuba Frydrycha vyhlášení výsledků grafické výtvarné soutěže ,,Správným směrem“, soutěže o vytvoření nejlepšího protidrogového plakátu roku 2019.
A nás velmi těší, že naše bývalá žákyně Aneta Krumpochová získala v kategorii základních škol krásné 1. místo! Gratulujeme, děkujeme za reprezentaci Osmičky a nyní již studentce Anetce přejeme hodně štěstí a úspěchů.
                                                                      Mgr. Věra Kopřivová

planetarium 5c 02 sm

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6.E a 7.E na workshopu Febiofestu v Ostravě

Naši šesťáci a sedmáci ze tříd s rozšířenou výukou Ikt dostali jedinečnou možnost zúčastnit se postupně ve dnech 7. a 8. listopadu 2021 netradičních workshopů pořádaných v rámci 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Febiofest v oblasti Dolních Vítkovic v Ostravě. Workshopy probíhaly v tzv. srdci festivalu, v budově Brick House, a v prostorách Kreativní akademie Leemon. Během obou dnů se dětem věnovaly dvě milé průvodkyně, herečky Aneta Klimešová z Národního divadla moravskoslezského a Bára Jánová, známá z televizních seriálů, aktuálně nejvíce ze Slunečné. Ve čtvrtek měly děti možnost debatovat také s ředitelem kreativní akademie a ostravského Febiofestu Martinem Tošenovským a s režisérem a hercem Jakubem Kohákem. Ten je zasvětil do tajů natáčení reklam. V první části programu tak probíhaly besedy o filmu a filmování, i s projekcí, kdy se ptaly nejen děti na vše, co je zajímalo, ale také samy odpovídaly na otázky protagonistů festivalu a vzájemně se tak poznávali.
A pak už bylo na řadě konkrétní seznámení s natáčením, a to rozhlasovým i filmovým. S profesionály z rádia Orion si zájemci natočili několik rádiových spotů a zjistili, že sednout si za mikrofon jako moderátoři, ať už sami či ve dvojici, případně při rozhovoru s hostem, není tak jednoduché, jak by se laikům mohlo zdát.
O přestávce hostitelé děti mile překvapili malým občerstvením a poté se ocitly ve filmovém studiu. Nejdříve si naši filmoví nadšenci ujasnili, jak takový film vzniká a kdo všechno tvoří filmový štáb. A pak se sami stali jeho členy a každý svou částí přispěl k natočení výsledné reklamy. Tu nakonec mohli i zhlédnout a zhodnotit již digitálně zpracovanou.
Všichni se vraceli domů nadšení a celou cestu vzpomínali a vraceli se k novým společným zážitkům a nevšedním chvílím z této vydařené akce. Nejeden z nich určitě začal přemýšlet, zda se nestát hercem, kameramanem či režisérem.
Mgr. Radana Vývodová, Mgr. Zuzana Žáková

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Logická olympiáda – krajské kolo

V pátek 5. listopadu 2021 proběhlo v Ostravě na Vysoké škole Báňské krajské kolo Logické olympiády. Jde o soutěž pořádanou Mensou České republiky, která je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup, tedy ne tak naučené znalosti jako schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování.
Z naší školy do krajského kola postoupily v kategorii A pro 3. - 5. ročník Gabriela Adamcová ze 4.A a v kategorii B pro 2. stupeň ZŠ Michaela Adamcová z 6.E a Karolína Brozdová ze 7.E.
Všem dívkám děkujeme za reprezentaci Osmičky.
Mgr. Jana Zrzavá

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Druháčci v říjnu zachraňovali skřítka Podzimníčka

Naši druháčci v projektu ,,Podzim“ plnili ve skupinách v jednotlivých předmětech různé úkoly. Opakovali si tak již probrané učivo a dověděli se a naučili i spoustu nového. Došlo i na psaní dopisu samotnému skřítku Podzimníčkovi. Děti projekt velmi nadchl, všechny se aktivně zapojily a na závěr celé akce získaly drobnou odměnu. Tou největší ale bylo nalezení klíče, pomocí kterého se skřítek Podzimníček mohl vrátit domů.
                                                                                                   Mgr. Martina Rykalová, Mgr. Zuzana Špačková

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osmička vyhrála 2. místo v celorepublikové soutěži I TY JSI FILMAŘEM

Zářijové dozvuky minulého školního roku přinesly Osmičce své ovoce. V rámci 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu FEBIOFEST v Praze získali naši bývalí deváťáci skvělé 2. místo v soutěži I TY JSI FILMAŘEM v kategorii školní týmy.
I přes loňskou distanční výuku, kdy kvůli vládním nařízením všechny společné schůzky a brainstormingy mohly probíhat pouze online v platformě MS TEAMS, se náš tým ze třídy 9.E ve složení Vít Bučko, Ivana Dohnalová, Magdaléna Kudrnová, Valérie Matulová v čele s hlavním direktorem Janem Bujnoškem a pod vedením vyučující Ikt Zuzany Grosmanové poprvé zapojil do 8. ročníku této filmové soutěže pro základní a střední školy z celé republiky. Letošním tématem bylo Moje město a naši filmaři během čtyř měsíců natočili krátký pětiminutový snímek, který výstižně nazvali Frýdek ≈ Místek.
Porotu této soutěžní sekce tvořili tvůrci oblíbeného videoprůvodce Honest Guide Honza Mikulka a Janek Rubeš, dále Jan Faltus, známý svým instagramovým profilem Lepší město, filmová producentka Jitka Kotrlová a Andrea Vohralíková za organizátora festivalu. Tvorbu našich žáků tito odborníci komentovali slovy, že se jedná o vizuálně zajímavou prohlídku městem Frýdek - Místek.
Ocenění za 2. místo spolu s finanční odměnou ve výši 20 000 Kč převzala na slavnostním promítání úspěšných filmů v Praze v Cinema City ve Slovanském domě dne 22. září 2021 ředitelka Osmičky Iveta Wilczková v doprovodu kolegyně Zuzany Grosmanové a dnes již středoškoláků Jana Bujnoška a Magdalény Kudrnové. Zhlédli zde i ostatní finálové snímky, a tím se jim dostalo skvělé zkušenosti a jedinečné příležitosti svou práci porovnat s ostatními. A jak už to na festivalech bývá, nechyběl ani červený koberec, na kterém si všichni mohli připadat jako filmové hvězdy.
Veliké díky patří nejen našim hlavním hvězdám, ale také jejich rodinám a dalším kolegům, kteří k tomuto skvělému úspěchu přispěli. Věříme, že tento soutěžní projekt je tím pravým startem do dalších kreativních dobrodružství.
                                                                                                     Ing. Zuzana Grosmanová

 Tento text byl dne 11. října 2021 zaslán ke zveřejněni ve Zpravodaji města Frýdek-Místek

Slavnostní zakončení MFF PRAHA - FEBIOFEST

 Máme 2. místo:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.C ve FAUNAPARKU

Ve čtvrtek 9. září 2021 jsme se byli podívat ve Faunaparku. Počasí nám přálo, hřálo sluníčko a vše bylo super. Po příchodu jsme dostali pracovní list a s naší průvodkyní jsme si prošli celý Faunapark a hledali barvy, které nás provázely. Mohli jsme nakrmit kachny i králíčky, viděli jsme starou stodolu a krásné stromy. Naplnili jsme krmítka pro ptáčky a veverky. Nejvíce se nám líbili potkani. Po svačině jsme se proběhli, zahráli si fotbal, na honěnou, pomazlili se s pejsky, kteří v parku byli, a pak se vrátili do školy.
Moc se nám návštěva tohoto místa líbila a těšíme se na další.
                                                                                                      Žáci 3.C

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Slavnostní uvítání prvňáčků na Osmičce

Ve středu 1. září 2021 uvítaly paní učitelky nové prvňáčky i jejich rodiče a prarodiče. Se zazvoněním kouzelného zvonečku se z předškoláků stali školáci a všichni se přenesli do světa pohádek, ve kterém se dějí zázraky a kde vítězí dobro nad zlem. Děti získaly upomínkový pohádkový list, naučily se veselou básničku s pohybovým doprovodem, prohlédly si svou třídu a zkusily se podepsat nebo si něco nakreslit na tabuli. A už dnes se těší na zítřejší přehlídku svých aktovek s hudební produkcí a na dobrodružnou cestu Osmičkou.